Gå til hovedindhold
Artikel

Hvor­dan fag­li­ge eks­per­ter bli­ver kom­pe­ten­te le­de­re

Er du i tvivl om hvordan du træder ind i den nye rolle? Hør hvad teorierne og eksperterne siger

Ledelse
Forfatter

CBS Efteruddannelse

Det er en identitetsproces

Hør oplægsholder og underviser i 'Ledelse af fagprofessionelle' på Master of Public Governance Anne Reff Pedersen fortælle, om de problemstillinger man kan møde i overgangen fra faglig ekspert til leder.

You must accept statistics cookies to view this video.

Fra ekspert til leder 

I både det offentlige og private bliver fagstærke medarbejdere ofte forfremmet til at lede kolleger, teams og afdelinger. Men hvordan navigerer du som ny leder egentlig i den overgang? Hvordan træder du ind i en ny hybridrolle og finder din ledelsesidentitet? Og hvordan tackler du redefinerede relationer og udviklingen af ledelsesfagligheder?

De udfordringer har du måske allerede stået i – eller også kommer du potentielt til det. Derfor satte CBS Lifelong Learning fokus på transformationen fra faglig ekspert til kompetent leder ved et event den 25. april. Vi inviterede et panel af forskere, coaches og nuværende ledere fra CBS' efteruddannelser Master of Public Governance og Master of Management Development, der selv havde oplevet at gå fra medarbejder til leder. Vi talte om overgange, motivation, nye autoritetspositioner og dele ud af både teori og erfaring.

Mød eksperterne

Johnny Due

Johnny er Head of Net Revenue Management ved Orkla Danmark. Han har erhvervs- og ledelseserfaring fra blandt andet COOP, Mars, Carlsberg, LEGO og har selv været igennem overgangen fra medarbejder til leder. Han har desuden læst Master of Management Development på CBS.

Kaja Søndergaard

Kaja er erhvervspsykolog med en overbygning i organisationspsykologi og har i de sidste 12 år arbejdet i det erhvervspsykologiske felt, igennem interventioner rettet mod individ, team, ledelse organisation (procesforløb, undervisning, supervision, rekruttering og coaching). Derudover har hun en Master of Management Development fra CBS.

Louise Lundby Christensen

Louise er Cheflæge i Børne- og Ungeafdelingen på Slagelse Sygehus og er derudover speciallæge i pædiatri og ph.d. Hun afsluttede sin Master of Public Governance i januar 2023, og hendes afhandling dykker blandt andet ned i oplevelserne omkring overgangen fra overlæge til ledende overlæge. Tidligere er hun også gået fra klinisk arbejdende børnelæge til leder.

Anne Reff Pedersen

Anne er Professor MSO ved Institut for Organisation hos CBS og forsker blandt andet i offentlig organisering med fokus på fagfolk, rutiner, koordinering og arbejdsrelationer. Hun er desuden underviser på Master of Public Governance-faget 'Ledelse af fagprofessionelle på tværs af siloer'.

Portræt af Anne Reff Pedersen, Professor ved Institut for Organisation hos CBS

Frans Bevort

Frans Bévort, ph.d. er Lektor ved Institut for Organisation, Copenhagen Business School. Hans forskning fokuserer på HRM, professioner og ledelse. En særlig forskningsinteresse er spændingerne mellem ledelse som faglig disciplin og andre discipliner. Han underviser i Master of Business Development-faget 'Organisation og forandring' og var moderator ved eventets pandeldebat.

Denne viden blev delt til et CBS Executive Education event

Udforsk vores events her.

Hos CBS Executive Education skaber vi et fællesskab, hvor fagfolk kan udvikle sig gennem hele deres karriere. Vores arrangementer tager fat på virkelighedens udfordringer og samler mennesker på tværs af brancher og generationer for at lære, udveksle idéer og skabe reel forandring.

Engagerede deltagere til Leadership Development Day
Udforsk vores events her.

Din vej til mere viden

Fandt du dette interessant? Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og få adgang til endnu mere af vores forskning og til vores events. 

CBS Efteruddannelse adresserer de store samfundsudfordringer og giver dig mulighed for at lære gennem undervisning og events, som bygger på forskning tæt forbundet med din hverdag. 

Udfyld formularen og få:

  • Personlige invitationer event invitationer
  • Adgang til vores nyeste forskning, når det udkommer i form af artikler, podcast, video
  • Mere viden om vores efter- og videreuddannelse