Gå til hovedindhold
Artikel

Vil du have nye per­spek­ti­ver på le­del­se? Byt job!

I én uge bytter deltagerne på MMD job. De overtager hinandens kalender, mails og møder - og får en enestående mulighed for at se og forstå deres egne erfaringer i et nyt lys. Hør om erfaringerne med job swop fra både en MMD-deltager og en underviser.

Ledelse
Forfatter

CBS Efteruddannelse

"Det var en vanvittig øvelse at bytte arbejde. Det er den bedste uddannelse, jeg faktisk har prøvet. Fordi det var ægte. Det var 'the real deal'."

Ledelseskonsulent Sebastian Tolstrup Kornerup fra NexTribe ApS har i en uge byttet job med sin refleksionsmakker fra MMD-uddannelsen på CBS. Det har sendt ham fra Novo Nordisk Engineering, hvor han rådgiver organisationen om et meningsfuldt og bæredygtigt arbejdsliv, til Oasis, der er et behandlings- og rådgivningscenter for svært traumatiserede flygtninge. Og som han siger, så er det jo ”noget helt andet”. 

Se videoen med Sebastian Tolstrup Kornerups dagbog fra ugen og hans refleksioner over forløbet.  

Når læringen flytter ud af undervisningslokalet

Det er MMD-underviser og pro­fes­sor eme­ri­tus Jan Molin, der har været med til at udvikle jobbytte-forløbet, som i 25 år har givet ledere på MMD en enestående mulighed for at se og forstå deres egne erfaringer i et nyt lys.

”Job swop er som at opholde sig en periode i udlandet og blive klogere på, hvad der kendetegner Danmark på godt og ondt,” siger han og tilføjer: 

”Jobbyttet åbner for iagttagelser af, at god ledelse både udtrykker lokale og virksomhedsspecifikke forhold - og samtidig rummer det en generel viden om ledelsesarbejdets betingelser på tværs af virksomheder og sektorer. For eksempel på tværs af store og små virksomheder og på tværs af offentlige og private organisationer.”

Sebastian Tolstrup Kornerup kalder job swop ”the real deal”. Og det er der ifølge Jan Molin en vigtig pointe i:

”Meget kan diskuteres og læres på en lederuddannelse, når viden og erfaringer udveksles i undervisningslokalerne. Der sker dog noget andet og interessant for deltagerne, når uddannelsesforløbet placerer dem i nye og anderledes former for konkret praksis - når konteksten skifter som i jobbytte-forløbet.”

 

Der­for skal du væl­ge MMD

  • Du bliver en del af et eksperimenterende, udfordrende - og til tider vildt - forløb
     
  • Du opnår dybere indsigt i, hvordan du lykkes med organisationsudvikling og forandringsledelse
     
  • Du styrker din evne til at navigere i komplekse og organisatoriske miljøer og strukturer
     
  • Du deltager i et unikt job-swopping forløb, hvor du bytter job med en anden deltager i en uge

Le­del­se i re­la­tio­ner

På MMD bliver du inspireret til ledelse i relationer. Det skaber udvikling og værdi i din organisation ved at styrke dig som menneske og dit handlerepertoire som leder. Udfyld formularen nedenfor for at læse mere i vores brochure.