Gå til hovedindhold
News

Tid­li­ge­re ef­ter­ret­nings­chef skal lede ge­opo­li­tisk sats­ning på CBS

CBS øn­sker at styr­ke er­hvervs­li­vets evne til at navi­ge­re i en ge­opo­li­tisk usik­ker ver­den. Der­for op­ret­ter uni­ver­si­te­tet nu Dan­marks før­ste forsk­nings­plat­form in­den for Ge­opo­li­ti­cs and Bu­si­ness Securi­ty, hvor der skal for­skes i kryds­fel­tet mel­lem in­ter­na­tio­nal sik­ker­hed og virk­som­heds­le­del­se

Anja Dalgaard Nielsen, Prodekan CBS

Anja Dalgaard-Nielsen har rådgivet en lang række toppolitikere og embedspersoner om trusselsbilleder, radikalisering og spionage. Nu skal hun sammen med CBS’ øvrige forskere hjælpe landets erhvervsledere med at begå sig i en verden, hvor store dele af den hidtidige orden er sat ud af kraft. 

Hun kommer fra en stilling som efterretningschef i Forsvarets Efterretningstjeneste, hvor hun har siddet ved roret siden 2021 i en periode præget af krigen i Ukraine, krige i Mellemøsten og skærpede cyber- og sabotagetrusler. 

“ Som det før­ste vil vi i di­a­log med virk­som­he­der­ne og re­le­van­te myn­dig­he­der for sam­men at fast­læg­ge, hvor vi skal læg­ge mere tyng­de. ” Anja Dal­gaard-Ni­el­sen
ny pro­de­kan på CBS

”I mit tidligere job skulle jeg sikre, at vores folkevalgte, Forsvaret og embedsværket fik den bedst mulige viden at træffe beslutninger ud fra. Men det står mere og mere klart, at hvis vi skal bevare Danmarks og Europas sikkerhed og velstand så skal der en bred indsats til, hvor ikke blot myndigheder, men også civilsamfund og virksomheder spiller vigtige roller. Danske virksomheder er ramt af geopolitisk usikkerhed og hybride trusler. I dag er geo- og sikkerhedspolitik ikke noget, som blot vedrører stater – det vedrører os alle sammen, og vi skal finde vidensbaserede løsninger sammen,” siger Anja Dalgaard-Nielsen og uddyber: 

”Det kan handle om forskning i god risikostyring, robuste forsyningskæder, evnen til at tænke i scenarier og omstille sig, når det uventede sker. Og om stærke samarbejder med offentlige myndigheder for at sikre den kritiske infrastruktur, som vi alle afhænger af. Som det første vil vi i dialog med virksomhederne og relevante myndigheder for sammen at fastlægge, hvor vi skal lægge mere tyngde. Vi ved jo eksempelvis fra DI’s analyser, at geopolitik står højt på danske virksomheders dagsorden.” 

Erhvervslivet spiller en voksende rolle 

Ifølge Peter Møllgaard, rektor, på CBS, er Geopolitics and Business Security en ny strategisk satsning på universitetet: 

”Vi ser et behov for at styrke Danmarks konkurrenceevne, resiliens og sikkerhed ved at skærpe danske virksomheders evne til at begå sig i en verden præget af stigende geopolitisk usikkerhed. Erhvervslivet spiller en voksende rolle i samfundets robusthed, og med vores stærke forskningsmiljøer inden for business og ledelse er det oplagt, at vi påtager os at genere ny viden i samarbejde med virksomhederne og andre aktører,” forklarer han. 

I praksis betyder det, at Anja Dalgaard-Nielsen blandt andet skal samle og tydeliggøre den forskning, som allerede findes på CBS, og som er relevant i en geopolitisk sammenhæng, ligesom hun skal stå i spidsen for at opbygge områder, hvor der mangler forskningsbaserede svar.  

”Den opgave glæder jeg mig meget til, og det er også det, som gør denne stilling så attraktiv for mig. At jeg kommer med en sikkerhedspolitisk faglighed, mens CBS repræsenterer ledelses- og forretningsfagligheden. Vi har et unikt potentiale for at gå i dialog med danske virksomheder og ledere i såvel den offentlige som private sektor,” siger Anja Dalgaard-Nielsen, mens ord som risikostyring, misinformation, hybridkrig og opbrud fylder luften i hendes nye kontor. Men også ord som sikkerhed, velfærd og tryghed. 

Præget af lokalsamfund og et feltstudie 

Den tidligere efterretningschef lægger nemlig ikke skjul på, at en stor drivkraft i hendes karriere har været at arbejde for at bevare de skandinaviske værdier – først og fremmest vores demokrati men også vores grundlæggende tillid til myndighederne og til hinanden.

Og det med tilliden går måske helt tilbage til barndommen, hvor hun voksede op i Tårs, en lille by i Vendsyssel. 

”Jeg er opvokset i et lille lokalsamfund, bygget på tillid. Det tænkte jeg selvfølgelig ikke over dengang, men da jeg som voksen som led i mine feltstudier var med de danske styrker i Irak og Afghanistan for at følge deres bestræbelser på at skabe en civil genopbygning, forstod jeg, hvad det vil sige at bo i nogle af verdens mindst sikre, mindst trygge og mindst demokratiske lande”, fortæller hun og tilføjer:  

”Og så kan man pege på alle mulige fejl og mangler i vores demokrati, men jeg har en grundlæggende taknemmelighed for at være borger i det her land. Og en meget stærk drivkraft, som går på at arbejde på at bevare og beskytte det, herunder det erhvervsliv der udgør et fundament for vores velstand og tryghed.” 

Om Anja Dal­gaard-Ni­el­sen

  • Uddannet i statskundskab fra Aarhus Universitet i 1998.
  • Ph.d. med særlig udmærkelse fra Johns Hopkins School of Advanced International Studies (SAIS) i Washington DC.
  • Har forsket i bl.a. strategi, samfundssikkerhed og terrorisme, blandt andet som professor ved Universitetet i Stavanger, Institutchef ved Forsvarsakademiet, gæsteforsker ved Stanford Universitet og forsker på DIIS.
  • Har en Master of Public Governance fra CBS, samt mange års erfaring med ledelse på strategisk niveau og i bestyrelser.
  • Har været efterretningschef i Forsvarets Efterretningstjeneste og forebyggelseschef i Politiets Efterretningstjeneste.
  • Har sammen med ni andre udvalgte internationale eksperter rådgivet daværende NATO Generalsekretær Jens Stoltenberg om styrket sammenhængskraft i NATO.
  • Har udgivet en lang række forskningsartikler samt bøgerne ’Umulig mission’, baseret på feltstudier i Irak og Afghanistan, og ’Tryg i en terrortid’ skrevet sammen med journalist Lotte Lund.
  • Fik i 2017 Rosenkjærprisen for sin evne til at formidle om svært tilgængelige emner. 

Om Ind­sat­sen

CBS Geopolitics & Business Security vil primært indeholde tre fokusområder: 

  • Virksomhedernes sikkerhed: Hvordan forebygger og reagerer de på trusler som cyberangreb, spionage og sabotage?
  • Virksomhedernes tilpasningsevne: Hvordan træffer de strategiske beslutninger i en geopolitisk usikkerhed?
  • Samfundets robusthed: Hvordan spiller virksomheder og virksomheder bedst sammen for at styrke samfundets samlede modstandskraft – økonomisk, teknologisk og demokratisk?
  • I første omgang er målsætningen, at flere end 100 nuværende CBS-forskere skal arbejde med områder inden for geopolitik.
  • Få overblik over CBS-eksperter med dybtgående viden om geopolitik og sikkerhed