Læsesalen i Dalgas Have lukker midlertidigt

Fra 18. oktober 2021 skal bibliotekets læsesal på Dalgas Have bruges til at genhuse Institut for Digitalisering. De kan ikke være i deres nuværende bygning på Howitzvej 60 på grund af nedstyrtningsfare. Vi genåbner så hurtigt som muligt og henviser til læsesalene på Solbjerg Plads og i Graduate House samt Academic Lounge lige til venstre for hovedindgangen.

01/10/2021

 

Reading room in Dalgas Have

Læsesalen i Dalgas Have lukker fra mandag den 18. oktober 2021 på ubestemt tid. Man kan derfor desværre ikke booke læsepladserne.

Hvor kan jeg så studere?

Vi henviser til læsesalene på CBS Solbjerg Plads og Graduate House, hvor der begge steder er 24/7 adgang.
Se hvordan du aktiverer dit studiekort til et adgangskort.
Du kan også benytte Academic Lounge lige til venstre for hovedindgangen.

Hvorfor?

Arealet skal bruges til at genhuse de 65 medarbejdere på Institut for Digitalisering, som normalt holder til på Howitzvej 60. Der er konstateret revner i bygningen med fare for nedstyrtning og det skal undersøges og udbedres.

CBS har prioriteret at genhuse instituttet på campus uden at inddrage undervisningslokaler og derfor er dette den foreløbig bedste løsning.

Hvornår åbner vi igen?

Vi genåbner læsesalen så hurtigt som muligt, men kan desværre ikke sige noget om, hvor lang tid der vil gå.

 

Vi beklager ulejligheden og håber på jeres forståelse.

 

Sidst opdateret: CBS Library // 10/05/2023