HAJ.STR - Strategi og kommunikation i organisationer *NOT ESTABLISHED*
Faculty
Christian Wyman, Kristian Gylling-Olesen, Anders la Cour
Responsable for the course
Anders la Cour
Course content, structure and teaching
Rytmen i undervisningen er sådan, at hvert teoretisk perspektiv tematiseres på en storholdsforelæsning af en forsker med særligt kendskab til det pågældende perspektiv, hvorefter perspektivet anvendes på en case i øvelsestimerne. De studerende vil være inddelt i grupper. Det vil blive tilstræbt, at alle grupper hen over forløbet præsenterer mindst én case-analyse.
Det forventes, at de studerende er aktivt diskuterende. Det gennemgående princip er at anvende teoretiske perspektiver på konkrete problemstillinger. Intentionen er, at de studerende bliver gjort bekendt med teorierne både i deres begrebslige sammenhæng (gennem forelæsninger) og i deres praktiske omsætning (gennem case-analyser). Der lægges vægt på teoriernes analytiske funktion: Hvordan kan vi via teorier, begreber og argumentationskæder identificere problemer og opstille løsninger.
Faget består af 9 forelæsninger af 2 lektioners varighed og 6 øvelsestimer af 2 lektioners varighed
The course's development of personal competences
Faget fokuserer på et antal organisatoriske perspektiver, der kan anvendes til at iagttage, analysere og sætte ord på strategi og ledelse i moderne organisationer. Målsætningen er at gøre de studerende i stand til at aflæse og forholde sig dels til de analytiske perspektiver, dels de organisatoriske fænomener der afdækkes.
På sin vis handler faget om alt andet end jura. I dag, hvor virksomheder og organisationer står i en virkelighed præget af mange konkurrerende krav og forventninger, er det ikke nok at holde sig inden for lovens rammer. Virksomheder forventes proaktivt at sætte grænser for egen ageren. Den enkelte virksomhed stilles til ansvar for sin ageren i forhold til en lang række parametre ud over retslige. Det kan være sociale, økologiske eller etiske. I forsøget på at balancere de ofte modsatrettede krav tages nye strategiske buzz words om ”Stakeholder Management”, ”Corporate Social Responsibility”, og ”Corporate Branding” i brug. Sådanne trylleformularer dækker over udfordringen at navigere rigtigt, når mange hensyn samtidig søges afpasset.
Learning Objectives
Det forventes at den studerende er i stand til:
- At skelne mellem teorier inden for fagets hovedområder.
- At anvende enkeltbegreber til at belyse de empiriske problemstillinger
- At tydeliggøre analytiske pointer med henvisning til teorier
- At reflektere over forholdet mellem forskellige tilgange til studiet af organisering
- At sætte organisationer i samfundsmæssig kontekst
- At tænke handlingsorienteret ud fra de anvendte perspektiver
- At sætte juridiske forhold i relation til andre organisatoriske fænomener
Type of examination, exam aids and assessment
Mundtlig, individuel eksamen med forberedelse
I eksamenssammenhæng er det en evne til at analysere, der prøves. Eksamen vil forme sig som en samtale. Samtalen tager udgangspunkt i en case, hvor forskellige strategiske udfordringer viser sig. Den studerende kender casen på forhånd, men vil herudover have trukket et spørgsmål, som henviser til en eller af de analytiske tilgange fra undervisningen. Den studerende forventes fra et givent perspektiv og ved hjælp af begreber og teorier at kunne afdække en eller flere særlige problemstillinger i casen.
Recommended literature
- Whittington, Richard: ”Strategiteorier, kap. 2” s. 25-69 i Hvad er strategi? Og spiller den noen rolle? Oslo: abstrakt forlag. 2002
- Tangkjær, Christian: “De mange ledelsesværktøjer: Hvor ligger ledelsens muligheder?”, i Nordisk Administrativt Tidsskrift, 1/2005: 95-106. 2005
- Carroll, Archie B.: ”The stakeholder management concept”, s. 71-99 I Archie B. Carroll, Busines s and Society. Ethics and Stakeholder Management. 1996
- Andersen, Niels Åkerstrøm: ”Polyfone organisationer”. CCC-working paper, no. 6. 2001
- Andersen, Niels Åkerstrøm & Niels Thyge Thygesen: ”Styring af styringsværktøjer”, i Nordisk Administrativt Tidsskrift, 1/2004. 2004
- Carroll, Archie B.: “Corporate Social Responsibility”, i Business and Society, 38, 3: 268-295. 1999
- Friedman, Milton: “The Social Responsibility of Business is to Increase its Profits”, i The New York Times Magazine: 156-160. 1970
Der må regnes med et pensum på i alt 300 sider
Last updated by Valgafgssekretariatet 21/12/2009