Der er i dag en generel erkendelse af, at det personlige lederskab er centralt for at udvikle og udøve god ledelse. I denne film fra MMD’s velkomstforelæsning (januar 2011) reflekterer Flemming Andersen, erhvervspsykolog og underviser på MMD, over selvet som noget der konstrueres i kontekst og i relationer til andre. På MMD inviteres deltagerne til udforskning og udvikling af selvet. Pejlemærket er Det Ledende Selv – selver som kan lede andre, kan lede sig selv, og utrætteligt lede efter den bedste version af sig selv.
Autenticitet er et nyt tema i organisationsteorien og et afgørende ledelsesansvar i succesfulde virksomheder og organisationer. Oplev Nikolaj Stagis, MMD og forfatter til bogen Den autentiske virksomhed, og professor Majken Schultz, underviser på MMD når vi inviterer til minikonference om ledelse, passion og branding.
På mødet vil du få et godt indblik i MMD programmet. Mødet vil især være dialogbaseret ud fra de spørgsmål, som du og de andre mødedeltagere har med. Tilmeld dig mødet ved at sende en mail til os på info.mmd@cbs.dk
Tøv ikke med at kontakte os
for at få svar på dine spørgsmål til MMD's indhold og rammer, eller hvis du har brug for at høre mere om, hvordan MMD kan styrke dig i de ledelsesmæssige udfordringer og opgaver, som du står overfor at tackle.
MMD Omtale
"Min vigtigste læring har været om det at stille de rigtige spørgsmål. Tidligere var jeg meget fokuseret på svarene." Siger Joachim Nisgaard, fra DONG Energy og færdig MMD i december 2010.