Kollegial supervision som metode til kompetenceudvikling - Inspirationsdag
19.10.2009
En række uddannelsesinstitutioner har de senere år arbejdet med kollegial supervision som metode.
På inspirationsdagen vil metoden blive præsenteret af professor Hanne Leth Andersen, CBS Learning Lab og lektor Lene Tortzen Bager, CFU, Århus Universitet.
Kollegial supervision - hvad kræver metoden?
Inspirationsdagen sætter fokus på de mange erfaringer de forskellige arbejdspladser, der har arbejdet med metoden, har fået.
Det handler om, hvad metoden kræver af ledelsen med hensyn til ansvar og indsigt og hvad det kræver af de medarbejdere, der bliver udvalgt. Og det handler om det tidsmæssige omfang og kulturen på arbejdspladsen i forhold til dialog.
Hvem kommer?
Det Humanistiske Fakultet, Århus Universitet, Rytmisk Musikkonservatorium, Langkjær Gymnasium, Institut for Engelsk, Germansk og Romansk, Københavns Universitet kommer og fortæller om udfordringer og faldgruber i forbindelse med metoden.
Få erfaringer med hjem!
Inspirationsdagen afrunder et konkret forløb på tre gymnasier, gennemført af Center for Undervisningsudvikling (CFU) ved Humaniora og Teologi, Aarhus Universitet, med støtte fra SCKK.
Målet med dagen er at samle alle de erfaringer deltagere og projektledere har gjort i de forskellige forløb gennem de sidste fem år, siden det første SCKK støttede forløb ved Humanistisk Fakultet ved Aarhus Universitet i 2004.
Sidst opdateret af Michael Pedersen 03.02.2010