ALUMNI PROFIL: Personlig branding og netværk banede vejen

28 år, nyuddannet cand.ling.merc. og for nylig ansat i sit første job som kommunikationskonsulent.

bella

 
Bella Holm Meyrowitsch blev færdig som cand.ling.merc. i kommunikation og formidling på CBS i oktober. Hun er netop startet som kommunikationskonsulent hos bureauet Identitet & Design, hvor hun udarbejder alverdens former for kommunikationsmateriale, bl.a. større og mindre imageanalyser efterfulgt af brandingkampagner, brochurer, hjemmesider og mange andre ting. Her fortæller hun om, hvordan personlig branding og netværk banede vejen for det første job.

Et kæmpe netværk
”Da jeg startede på kandidatuddannelsen begyndte jeg for alvor at blive opmærksom på,
 
hvad der skal til for at få kickstartet en karriere, og jeg satte derfor mange kræfter ind på den personlige branding specielt gennem networking. Vi var nogle seje tøser, der tog initiativ til en brandingkampagne af cand.ling.merc.-kandidater, og det var herigennem, at jeg fik mit seneste studiejob, hvor jeg udviklede et kæmpe netværk”, forklarer Bella. Hun har det sidste årstid været ansat som projektassistent hos CBS Career Center, hvor hun har suget til sig af viden om, hvordan man skriver den gode ansøgning og sælger sig selv til jobsamtalen, hvilket altså gav et positivt resultat.
Idéerne bag cand.ling.merc.-brandingkampagnen endte med at danne grundlag for mange efterfølgende initiativer. ”Vi fik bl.a. stablet et kursus i personlig succes på benene, som blev en kæmpe succes takket være nogle stærke frivillige kræfter. Som fundraiser for sådan et projekt kom jeg i kontakt med mange spændende mennesker og lærte, hvordan tingene spiller ude i det virkelige erhvervsliv”, konstaterer Bella og understreger, at det i virkeligheden vel egentlig er en ret god form for branding - at vide, hvad der rører sig, at kunne begå sig og skabe gode resultater.
At kunne lidt af det hele
Netop det med at begå sig i en virksomhed mener Bella er lige så vigtigt som de faglige kompetencer, hun har opnået på studiet. ”Nu hvor jeg sidder i mit første job, kan jeg se, at man skal kunne lidt af det hele. Jeg har egentlig aldrig været i tvivl om, at det var min kunnen inden for kommunikation, som jeg helst ville bruge, men i dag bruger jeg også mine sprogkompetencer langt mere, end jeg havde regnet med”, siger Bella og fortsætter: ”Selv om jeg er bachelor i tysk og fransk og har læst tysk sammen med kommunikation på overbygningen, er det faktisk mest det engelske, jeg bruger i dag, men til gengæld kan jeg trække på mine erfaringer fra oversættelsesteori i de andre sprog”.
Om ti år kunne Bella godt se sig selv som selvstændig inden for kommunikationsbranchen i flere forskellige nicher. ”Jeg har med vilje ikke lagt nogen decideret køreplan for min karriere med et defineret mål forude. Der er mange sider af kommunikationsverdenen, som jeg gerne vil udforske”, slutter hun.
 





Sidst opdateret af Alumnisekretariatet 19.07.2006