ALUMNI PROFIL: Med verden som arbejdsplads

 
39-årige Michael Weyrich har øjensynligt ikke forstået, at verden er stor. Han har bl.a, studeret og arbejdet i England, USA, Schweiz, Hong Kong og Kina med så forskellige ting som strategi, marketing og finansiering. I telefon fra London, hvor han bor nu, er det ord som "venture capital", "turn-around" og "global", der præger samtalen. Men hvordan er det at have hele verden som sin arbejdsplads?
"Jeg har altid gerne ville ud og se verden. Da jeg blev færdig på Handelshøjskolen valgte jeg et job i Direktionssekretariatet hos Danisco, hvor jeg arbejdede for hele Direktionen.
   
Da jeg havde været der i 4½ år, kaldte udlandet for alvor, og jeg startede som strategikonsulent hos Andersen Consulting (nu kaldet Accenture), hvor jeg kom til at arbejde med forretningsstrategi og restrukturering af globale Fortune 500 virksomheder.Jeg var blevet inspireret efter et studieophold ved MBA studiet på Kellogg Graduate School of Management i Chicago, og jeg måtte bare til udlandet.
Så gik turen til London og derefter verden ... Men hvilken type cand.merc.'er har de kompetencer og ambitioner? Kunne man læse cand.merc. SMF (strategi, marketing og finansiering) i 1990?
"Jeg opfatter mig selv som generalist. Jeg er glad for, at jeg ikke skulle beslutte, om det skulle være det ene eller det andet allerede dengang. Jeg har nydt at kunne prøve forskellig områder inden for faget. Dengang blev man "bare" cand.merc.'er, og så måtte man selv finde ud af, hvad man tændte på og var god til. Det har jeg nydt godt af, og det har også været særdeles nyttigt i mit daglige arbejde som interim restructuring officer i den virksomhed, som jeg i øjeblikket arbejder med".
Og så det klassiske spørgsmål: "Hvor er Michael Weyrich om 10 år?”
"Jeg kan godt lide at bo og arbejde i London. Jeg rejser meget i mit nuværende job - min største kunde er i USA, så jeg får rejst en del. I London er mentaliteten anderledes. Man arbejder flere timer, men til gengæld er lønnen og udfordringerne større. Og de muligheder, det giver mig, elsker jeg. Jeg har et job, som giver mig stadige udfordringer, jeg bor kun 10 minutter fra Bond Street, og alligevel er her ingen trafik, masser af træer og egern lige uden for mit vindue", slutter Michael.
Michael Weyrich er cand.merc. fra 1990 og er i dag Director hos firmaet AlixPartners i London. Læs mere i Alumni Forum, hvor Michael også er registreret.





Sidst opdateret af Janie Huus Tange 07.01.2005